За Синдиката на българските учители

Актуална информация


Новини
Пресцентър
Материали от вестник    "Учителско дело"
Въпроси и отговори
Консултации и мнения



Дейности

Документи

Карта на сайта

    Четвъртък, 22 Октомври 2020 година



                                         
Търсене


Отпечатайте страницата!
Изпратете на приятел
Вход



Новини   



КАКВИ СА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ СКЛЮЧЕН КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР?

Въпросът за присъединяване към колективен трудов договор е уреден недвусмислено в чл. 57, ал. 2 от Кодекса на труда. Според записа там "работници или служители, които не членуват в синдикална организация, страна по договора, могат да се присъединят към колективен трудов договор сключен от техния работодател.".
    Този текст означава, че присъединяване може да се осъществи единствено към КТД сключен на равнище предприятие (в системата на народната просвета съответно - училище, детска градина или обслужващо звено).
    Друга съществена страна на присъединяването е развита във втората част на ал.2 от чл. 57 на КТ - то може да се реализира само след подаване на писмено заявление и след като бъдат изпълнени условията и реда определени от страните по договора.
    Всички други тълкования представляват нарушение на закона!
   
    Иван Кънчев, експерт в юридически отдел на Централата на СБУ
   
   


[Обратно към Новините]



Съдържание - Синдикат на българските учители, 2012 ©
Web Design & Programming by AlineA Ltd., 1997-2012 ©